ترک اعتیاد تریاک

ترک تریاک بر خلاف تصور افراد به معنای قطع مصرف یکباره تریاک نیست. در صورتیکه مدت بیماری شما به مصرف تریاک چندین سال باشد قطعا وابستگی شدید به استعمال آن پیدا کرده اید. در حقیقت ترک تریاک به صورت ناگهانی و قطع مصرف آن به یکباره عوارضی همچون تپش قلب، اسهال، درد عضلانی و در موارد شدیدتر سکته قلبی را به همراه خواهد داشت. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که در صورتی که تصمیم به ترک تریاک می گیرید حتما تحت نظر پزشک و مشاور این کار را انجام دهید. بنابراین اولین قدم برای ترک تریاک داشتن اراده قوی و ایجاد انگیزه در کنار پزشک و مشاورین متخصص است. در این میان درمانگاه ها و مراکز بسیاری برای ترک تریاک وجود دارند که البته تعداد کمی از آنها از روش های اصولی و استاندارد روز دنیا استفاده می کنند. در ادامه به برخی از روش های ترک تریاک اشاره می کنیم.

ترک اعتیاد تریاک

تریاک یک از قدیمی ترین مواد مخدر است که در دسته بندی مواد مخدر افیونی قرار می گیرد، مواد مخدر افیونی به دلیل داشتن مرفین برای تسکین درد های فیزیکی مثل بدن درد، سردرد، درد دندان و... و همچنین به عنوان افزایش دهنده قوای جنسی از آن استفاده می شود.موضوع بحث ما ترک اعتیاد تریاک است، پس مستقیما به سراغ روش های ترک کردن این ماده مخدر می رویم.

ترک اعتیاد به تریاک

ترک اعتیاد به تریاک تنها یک اراده قوی و انگیزه کافی می خواهد. مابقی موارد را به دست پزشک خود بسپارید. در نظر باشید در حین دوره ترک اعتیاد به تریاک می بایست با تمامی افرادی که با آنان به استعمال این ماده می پرداختید قطع رابطه کنید و هرگز در آن محل ها حضور پیدا نکنید. بعلاوه تلاش کنید تا ارتباط خود را با افرادی که به شما انگیزه ترک تریاک را می دهند از جمله افرادی که خود از این بیماری رهایی پیدا کرده اند بیشتر کنید.

داروی ترک اعتیاد تریاک

داروی ترک اعتیاد تریاککه از طرف افراد مختلفی پیشنهاد می شود متفاوت است. بسیاری از افراد داروی متادون را پیشنهاد می کنند اما باید گفت متادون خود سبب ایجاد وابستگی به این دارو می شود. اگر داروهای ترک تریاک بی رویه و بدون نسخه پزشک مصرف شوند قطعا از چاله به چاه خواهید افتاد.

درمان اعتیاد به تریاک

درمان اعتیاد به تریاک را در این مقاله توضیح می دهیم. از جمله روش های درمانی ترک تریاک سم زدایی به روش UROD، درمان اعتیاد به تریاک به روش سنتی، درمان اعتیاد به تریاک به روش یابویی و درمان اعتیاد به تریاک با یستری شدن در مراکز می باشد. باتوجه به روشهای درمانی مطرح شده برای ترک اعتیاد به تریاک ما گزینه آخر یعنی بستری شدن در مراکز معتبر ترک اعتیاد تریاک را به شما توصیه می کنیم.

فواید ترک تریاک

مصرف تریاک در افراد باعث بوجود آمدن حس شادی می شود بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند این احساس را دوباره بوجود بیاورند دست به مصرف مداوم این ماده می زنند در کشور ایران تریاک یکی از رایج ترین مواد مخدر بین مردم است. استفاده مداوم از این ماده باعث بوجود آمدن بیماری هایی از جمله فشار خون، اختلالات تنفسی، سوء تغذیه، مشکلات قلبی و ... در فرد مصرف کننده است. یکی از مهمترین فواید ترک تریاک از بین بردن علائم مصرف در فرد است، البته توجه داشته باشید که از بین بردن این علائم با توجه به دوره ی اعتیاد افراد متفاوت خواهد بود. هرچه دوره اعتیاد فرد به تریاک کمتر باشد مشکلات جسمی که در وی بوجود آمده نیز کمتر خواهد بود و امکان بازگشت بدن به حالت کاملا عادی بیشتر خواهد بود. توجه داشته باشید که ترک اعتیاد تریاک باید به صورت کم کم صورت بگیرد چرا که ترک یکباره به خصوص بدون نظر پزشک ممکن است باعث سکته قلبی در فرد معتاد بشود. برای اینکه بتوانید به بدن سالم خود بازگردید باید سختی های دوران ترک و علائم خماری ترک تریاک را نیز بشناسید و انتظار مقابله با آن ها را داشته باشید.

ترک اعتیاد تریاک در منزل

اعتیاد به تریاک از جمله معضلاتی است که جامعه زیادی از مردم دست به گریبان با آن هستند و همواره به دنبال روش هایی برایترک اعتیاد تریاک در منزل هستند. اعتیاد به تریاک منجر به عوارضی همچون سرخوشی و شادابی، افت هوشیاری، کاهش تنفس، خارش و انقباض مردک ها را به همراه خواهد داشت. اعتیاد به تریاک

باتوجه به آنچه مطرح شد بسیار مهم است و اعتیاد به تریاک نیازمند کادر درمان متخصص، حضور متخصص روانشناسی ترک اعتیاد، تجهیزات پزشکی پیشرفته، تجربه کافی در زمینه ترک اعتیاد، استفاده از جدیدترین متد ترک تریاک و ... می باشد.

ترک اعتیاد تریاک

روش های ترک اعتیاد تریاک

 • سم زدایی به روش (UROD) جدید ترین راه برای ترک تریاک است. چون در این روش از داروی آنتاگونیست به اندازه زیادی استفاده می شود، اکثر معتادین چون توانایی تحمل درد خماری در این مرحله را ندارند، در حین روند درمان بیهوش می شوند تا درد کمتری بکشند.
 • مصرف متادون: متادون به اشتباه در بین افراد به یک ماده جایگزین برای تریاک درآمده است که این موضوع کاملا اشتباه می باشد. تنها فایده ای که شربت یا قرص متادون برای مصرف کنندگان تریاک دارد این است که اگر تا امروز فرد معتاد تزریق می کرده و و دچار هپاتیت ب شده بوده، امروز به راحتی متادون می خورد و حداقل ایدز نمی گیرد!!
 • ترک کردن تریاک به روش سنتی: در این روش شخص معتاد روز به روز مصرف خود را پایین آورده تا کم کم در طول زمان آنرا به صفر برساند؛ این روش مرسوم ترین روش ترک تریاک می باشد.
 • ترک تریاک (ناگهانی): در این فرد بدون هیچ جایگزنی و هیچ کمکی ناگهان تریک را ترک می کند به این روش روش یابویی نیز می گویند.
 • بستری در مرکز بستری ترک اعتیاد : در این روش بیمار در مراکز بستری ترک اعتیاد بستری شده و همه مراحل ترک زیر نظر پزشک معالج می باشد. همچنین در صورت نیاز به عوامل پزشکی، پرستاری، روانکاوی؛ همه را در دسترس دارد. از طرفی چون در یک محیط حفاظت شده بستری است، خود به خود دسترسی فرد به ماده مخدر کمتر میشود، همچنین اگر فرد معتاد به قرض یا داروی خاصی احتیاج پیدا کرد همه ی این داروها در بیمارستان در دسترس می باشد.
 • ترک اعتیاد تریاک در خانه با بوپرنورفین یا ب2: ترک کردن با این روش درد و خماری را تا حد زیادی کاهش می دهد و احتمال بازگشت به اعتیاد در ابن روش بسیار کم است.

ترک اعتیاد تریاک 12 روز خماری شدید دارد

در این 12 روز فردی که ترک کرده از لحاظ روحی و جسمی در شرایط بسیار سختی قرار دارد؛ در واقع بیشتر افراد برای جلوگیری از حالت خماری مجددا دست به مصرف می زنند تا به یک حالت تعادل جسمی و فکری ناپایداری دست پیدا کنند. ولی با گذشتن این دوره فرد می تواند به زندگی خود بازگردد و آنرا از نو بسازد.

علائم خماری یا عوارض ترک اعتیاد تریاک

 • حمله های هیجانی و ترسیدن
 • ناخوشی و بی قرار بودن و احساس ناامنی
 • شکاک بودن، نا امیدی و افسردگی
 • سرما و لرزش بدن در اثر سرما با وجود گرم بودن بودن محیط
 • عطسه، آبریزش بینی و آب ریزی چشم
 • اسهال و استفراغ و مشکلات عروقی
 • بی حوصله بودن و خستگی و بی خوابی یا بد خوابی

راه های مقابله با خماری ترک اعتیاد تریاک

1- مراجعه به پزشک در صورت لزوم

بسیاری از معتادان برای درمان و سم زدایی باید به مراكز درمانی مراجعه کنند. در اصل برای بعضی از ما ترک اعتیاد تریاک باید زیر نظر پزشک متخصص باشد. کاهش دادن یا قطع کردن ناگهانی مصرف تریاک می تواند خطرناک باشد و به شوک، حملات قلبی و یا غش کردن منجر شود. بدن معتادان مزمن تریاک و مرفین داخل آن مقاومت نشان می دهد و از نظر جسمی به شدت به آن نیاز داردبسیاری از افراد غیر متخصص که دچار این مشکل هستند برای پیشگری از بروز مشکلات جدید باید از افراد متخصص و کاردان کمک بگیریم. اما هنوز هم مهمترین عامل در ترک اعتیاد اراده و شهامت برای رهایی است. ولی اگر این کار عاقلانه انجام شود بسیار بهتر است و حداقل سودی که برای آن شخص دارد این است که از بروز حوادت بد تر جلو گیری می کند.

2- از چرخه ی مرگ در اعتیاد به تریاک بیرون بپر!

چرخه ی مرگ از مصرف اول شروع می شود، سپس دفعات بعد برای لذت بیشتر، بعد از آن مصرف بیشتر برای دستیابی به حالت اولیه و در پایان عادت کردن به تریاک کشیدن و گرفتار شدن در دام اعتیاد و مصرف دوباره و دوباره و دوباره ...

3- خماری ترک اعتیاد به تریاک قرار نیست تا ابد طول بکشد

به یاد داشته باشید که خماری هر چقدر هم شدید باشد یک درد گذاراست، ولی نکته ای که مد نظر ماست این است که به شما بگوییم؛ شما یک شبه معتاد نشده اید که بخواهید یک شبه پرونده ی اعتیاد خود را ببندید؛پس به یاد داشه باشید که ترک اعتیاد یک عمل زمان بر است.

4- به سراغ مکان ها و دوست هایی که شما را یاد دوران مصرف می روند، نروید!!

در زمان خماری شما باید همیشه به یاد داشته باشید که از هرچیزی که شما را به یاد دوران مصرف می اندازد مضر است و ممکن است باعث از بین رفتن پاکی شما از تریاک شوند. پس از دوستها، مکان ها، وسایل و در کل هر چیزی که شما به یاد دوران مصرف بیاندازد دوری کنید.

5- با بیماری اعتیاد به تریاک بجنگید

بیماری اعتیاد یک بیماری حیله گر و زرنگ است و از آنجایی که در روح و جسم شما خانه دارد شما را خوب می شناسد پس بهترین کار این است که فقط و فقط روی یک کوضوع تمرکز کنید : "ترک اعتیاد"
شاید با خود بگویید که این مورد اصلا شامل حال من نمی شود، ولی فقط کافیست که با افرادی که بعد از مدتی پاکی دوباره به چنگال اعتیاد گرفتار شدند صحبت کنید تا بفهمید که دقیقا از جایی که فکرش را نخواهید کرد ضربه می خورید.

ترک اعتیاد تریاک

جلوگیری از لغزش بعد از ترک اعتیاد تریاک

 • شرایط زندگی خود را در دست بگیرید و نگذارید که شرایط شما را به سمت مصرف دوبار هل دهند
 • با افراد جدیدی که قبلا مسیر تریاک را ترک کرده اند صحبت کنید و از آنها مشاوره بگیرید
 • با افرادی که در گذشته با آنها مواد مصرف می کردید روابط خود را قطع کرده یا تا حد امکان محدود کنید
 • از مکان ها و موقعیت هایی که شما را به یاد تریاک می اندازد دوری کنید
 • در زمان برخورد با مشکلات و بالا رفتن استرس راه دیگری به جز مصرف مواد مخدر پیدا کنید.
 • در صورت شعله ور شدن تمایلتان به مصرف، ریشه یابی کنید و ببینید این موضوع از کجا نشئات می گیرد
 • به خودتان یادآوری کنید که دلایل ترک کردنتان در روز های اول چه بوده است
 • تمام مواردی که مربوط به مصرف مواد و یادگار آن دوران بوده است را دور بریزید
 • از مشورت کردن با افراد متخصص غافل نشوید
 • خودتان را گول نزنید و سعی نکنید که اعتیاد به تریاک را با مصرف یک مواد مخدر دیگر جبران کنید.

به یاد داشته باشید که هیچ گاه دیر نیست، پس برای قدم برداشتتن به سمت بهبودی و سلامتی از همین الان اقدام کنید. زندگی ازرشمند خود را با اعتیاد به سمت تباهی نکشید. شما یک بار بیشتر زنده نیستید.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.