ترک هروئین

ترک هروئین یکی از مشکلاتی است که را در این مقاله بررسی می کنیم. heroin یکى از ترکیبات مرفین مى ‏باشد که با عمل استیلاسیون بدست مى آ‏ید. این ماده به رنگ سفید میل به کرم داراى طعمى تلخ و بى ‏بو است که پس از مدتى نگهدارى بوى ترشى و سرکه می‏ دهد. هروئین جزء انگشت‌شمار مواد مخدری است که چنین وابستگی شدیدی را ایجاد می‌کند. به محض ورود هروئین در بدن به سیستم اعصاب و دستگاه گوارش متصل می شود. از آنجایی که هروئین مستقیما با سیستم دریافت مخدر در بدن ارتباط برقرار می کند، پس از مصرف احساس سر خوشی شادابی، خواب آلودگی، رضایت، شادی و گرمی به مصرف کننده دست می‌دهد. خطرات مصرف هروئین امروزه برای همه واضح است، هروئین بسیار قدرتمند است و بر سیستم عصبی تاثر زیادی می گذارد. هروئین میزان تنفس و ضربان قلب فرد مصرف کننده را کاهش می دهد و در پی کاهش شدید ضربان قلب و میزان تنفس، فرد اصطلاحا اوردوز (overdose) می کند. وقتی مقدار زیادی هروئین وارد بدن شده باشد، بدن کم کم از کار می افتد. باتوجه به آنچه مطرح شد و درگیری هایی که هروئین از لحاظ جسمی و ذهنی انشان را درگیر خود می سازد ترک هروئین اهمیت پیدا می کند. از آنجایی که اعتیاد به هروئین یکی از رایج ترین انواع اعتیاد است اطلاع از انواع روش های ترک هروئین نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. 

ترک اعتیاد هروئین

ترک اعتیاد هروئین کار دشواری نیست. تنها کافی است کمی اراده در زمینه ترک اعتیاد هروئین داشته باشید و یک راهنمای درست که تجربه نجات افراد از بیماری اعتیاد هروئین را داشته باشند. استفاده کنندگان از هروئین به شدت خود را مجبور میبینند که از هروئین استفاده کنند، چون مصرف هروئین باعث کاهش درد کشیدن آنها می شوند و از طرفی فرد مصرف کننده از علائم و آثار قطع مصرف هروئین می ترسد.نشانه های ترک هروئین از چند ساعت تا یک روز بعد از مصرف هروئین خود را نشان می دهند.

علائم ترک هروئین چیست

از شایع ترین علائم ترک هروئین که شما در تمامی افراد مشاهده خواهید کرد نیاز شدید به مصرف مجدد است. ترک هروئین علائمی فیزیکی و روحی نیز در فرد معتاد به جا خواهد گذاشت. از جمله علائم فیزیکی ترک هروئین می توان به عرق کردن بی دلیل در بدن، دردهای شدید استخوان ها، عضلات و مفاصل، حالت تهوع شدید و استفراغ، اسهال، آبریزش بینی، تب و لرز اشاره کرد. از دیگر عوارض که می توانید در هنگام ترک هروئین در فرد مشاهده کنید داشتن احساس رخوت و سنگینی در بدن و اختلالات در خواب است. از علائم روحی ترک هروئین می توان به احساس درماندگی در فرد، گریه کردن و ناراحتی های شدید نیز اشاره کرد به دلیل تاثیرات و علائم ترک هروئین در فرد مرکز ترک اعتیاد نگین مشاوران مخصوص را برای دوره ترک در اختیار افراد معتاد قرار می دهد. در انتها جا دارد توجه داشته باشید که تمامی علائم ترک در یک فرد مشاهده نخواهد شد. 

نکته ی دیگری که در خصوص علائم ترک هروئین باید بدانید این است که علائم فیزیکی ترک در افرادی که دوره ی بیشتری از این ماده مخدر سوءاستفاده کرده اند تا چندین ماه نیز نمایان خواهد بود. این افراد با علائمی مانند بی خوابی، استرس و افسردگی دسته و پنجه نرم خواهند کرد که دلیل اصلی آن تغییرات عصب های مغز است. 

علائم ترک هروئین

مراحل ترک اعتیاد هروئین

نخستین مرحله برای ترک اعتیاد هروئین، سم زدایی است . پیشنهاد می شود که سم‌زدایی زیر نظر متخصص این کار انجام شود. معمولا ترک هروئین دردناک است و برای برخی افراد تا چندین هفته طول می کشد. معمولا برای اینکه بدن کم کم خودش را به نبود هروئین عادت بدهد، پزشکان داروهایی تجویز می کنند که این مرحله از درمان را کمی راحت تر کنند. یکی از کارهای مهم برای افراد مصرف کننده هروئین که قصد ترک کردن را دارند این است که رفتار هایی که موجب مصرف دوباره آنها می شود را کنار بگذارند . همچنین مشکلاتی مثل افسردگی که همزمان با اعتیاد وجود دارد؛ باید درمان شود در ادامه به بررسی دو روش موثر بازپروری می پردازیم:

 1. روش بازپروری بستری
  تا امروز بیشترین افرادی که مصرف هروئین را قطع کرده و سلامتی خود را بازیافتند، از این روش استفاده کردند. در روش بازپروری بستری؛ ارتباط فردی که قصد ترک مواد مخدر را دارد با عوامل خارجی قطع می شود، این افراد در کمپ های ترک اعتیاد از یک برنامه روزانه شامل جلسات گروهی پشتیبان، درمان روزانه و فعالیت های بهبود دهنده دیگر پیروی می کنند. فعالیت های این کمپ ها به دو دسته ی روحی و جسمی تقسیم می شود که قسمت روحی برای بازیابی روحیه و اشتیاق از دست رفته است و فعالیت های جسمی شامل ورزش و فعالیت های بدنی مختلف می شوند. ترک اعتیاد به روش بستری معمولا 30 تا 90 روز طول می کشد که صد البته هر چه اعتیاد شخص به هروئین قوی تر باشد برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز دارد. سم زدایی در ترک اعتیاد هروئین یکی از مراحل بسیار مهم و حیاتی است.
 2. روش بازپروری سرپایی
  افرادی که اعتیادشان به هروئین در حد خفیف می باشد می توانند به مراکز ترک اعتیاد سرپایی مراجعه کنند. افراد مصرف کننده که قصد ترک هروئین را دارند در این روش می توانند زندگی شخصی و شغل خود را روی روال عادی بگذرانند و همزمان مراحل درمان را انجام داده و از داروها تجویز شده توسط دکتر استفاده کنند.
 3. روش بیهوشی کامل
  این یک روش سریع برای ترک اعتیاد هروئین است. این روش با بیهوشی عمومی صورت میگیرد. با اینکه این یک روش سریع ترک هروئین است اما یک روش با ریسک بالا است. در یک مطالعه موردی حدود 8.6 درصد افرادی که از این روش قصد ترک اعتیاد داشتند در دوره بیهوشی – زمانی بین 4 تا 8 ساعت – سکته قلبی کردند و جان خود را از دست دادند.
 4. ترک سریع اعتیاد به هروئین
  ترک سریع اعتیاد مثل اسمش فرد را با بیشترین سرعت دیتاکس میکند. در این روش با استفاده از داروهای آنتاگونیست افیونی (نالوکسان یا نالترکسون) علائم هروئین را کاهش میدهند.
  با اینکه این روش ممکن به نظر خیلی جذاب بیاید اما ریسک های متفاوتی را با خود به همراه دارد از جمله این ریسک ها : ایست قلبی، تجمع مایعات در ریه و شروع سریع علائم ناخوشایند است.

آماده سازی هروئین

ترک هروئین چند روز طول میکشد؟

ترک یک ماده مخدر یا دیتاکس به پروسه خروج ماده اعتیاد آور از بدن می گویند. هرچه این ماده مخدر زمان بیشتری مصرف شده باشد ترک آن نیز با علائم ناخوشایند تری دارد. برای افرادی که تلاش میکنند ترک هروئین را خودشان انجام دهند کنترل این علائم بسیار ناخوشایند خواهد بود. به همین دلیل با ترک هروئین در خانه را به هیچ وجه پیشنهاد نمی دهیم. 
از آنجایی که ترک هروئین با درد همراه است بسیاری از افراد معتاد به هروئین از این پروسه می ترسند و علاقه ای به ترک ندارند. بسیاری از آنها این تصور را دارند که علائم ترک هروئین هفته ها طول خواهد کشید. این درست است که بعضی از علائم هفته ها طول میکشد اما سخت ترین علائم ترک هروئین در چند روز اول تمام خواهد شد. به علاوه مراکز ترک اعتیاد به شما در کنترل این علائم کمک خواهند کرد.
علائم ترک هروئین در 10-12 ساعت بعد از آخرین مصرف نمودار خواهد شد. در 48-72 ساعت اول افراد معتاد به هروئین با سخت ترین علائم ترک رو به رو خواهند شد. این قسمت دردناک ترین پروسه ترک هروئین است.
با اینکه سم زدایی هروئین و خروج این ماده از بدن مرگ آور نیست بسیاری از افراد به دلیل دردی که در این مرحله با آن مواجه میشوند از ترک دست میکشند به همین دلیل بهتر است ترک هروئین به کمک یک تیم متخصص انجام شود.
درد ترک هروئین پس از چند روز اول کاهش پیدا میکند اما بسیاری از افراد تا هفته ها و حتی ماه ها علائم ترک هروئین (و علاقه به مصرف دوباره ) دست و پنجه نرم خواهند کرد. 

ترک هروئین با قرص ب2 یا شربت متادون

در افرادی که دوره اعتیاد به هروئین بالا بوده است ترک اعتیاد به صورت یکدفعه امکان پذیر نیست. به همین دلیل بعضی متخصصان با تجویز قرص ب2 یا شربت متادون درد ترک اعتیاد را کاهش میدهند. اما نکته قابل توجه در این خصوص این است که خود داروی متادون یک داروی اعتیاد آور است به همین دلیل استفاده از آن به صورت سر خود پیشنهاد نمیشود.
از طرفی ترکیب متادون با سایر داروها و مواد مخدر بدون نظارت پزشک خطرناک است و میتواند منجر به بیهوشی یا مرگ در فرد بشود. به همین دلیل برای دوز مصرفی متادون و نحوه مصرف آن هنگام ترک هروئین حتما باید با پزشک متخصص مشورت شود.

ترک هروئین را به تنهایی انجام ندهید

اکنون که مردم می دانند سم زدایی هروئین چند روز طول می کشد ، ممکن است به فکر ترک آن بدون کمک بیافتند. ممکنه شما هم فکر کنید مگه ترک هروئین در خانه چند روز طول می کشد؟ خب تحمل می کنم، اما واقعیت این است که بیشتر افراد اراده ترک هروئین به تنهایی را ندارند. درد ترک هروئین به گونه ای است که بسیاری از افراد نمی توانند تنهایی آن را تحمل کنند و به دلیل اینکه دسترسی به مواد در خانه آسانتر از کلینیک های ترک اعتیاد است بسیاری از این افراد در ترک ناموفق خواهند بود. چرا که اعتیاد یک بیماری است که توانایی انتخاب را از افراد میگیرد.

در دوران ترک هروئین چه بخوریم؟

استفاده از غذاهای سالم به افراد در بهبود سم زدایی کمک میکند. از جمله مواد غذایی که میتوانید مصرف کنید میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • وعده های غذایی و میان وعده های مغذی بخورید.
 • فعالیت بدنی و استراحت کافی داشته باشید.
 • در صورت امکان مصرف کافئین را کاهش بدهید.
 • به طور منظم از مشاوران یا گروه های پشتیبانی کمک بگیرید.
 • از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید.
 • مصرف امگا۳ و آنتی اکسیدان‌
 • مصرف منظم میوه و سبزیجات

 

چطور از اعتیاد دوباره به هروئین جلوگیری کنیم و پاک بمانیم؟

درمان اعتیاد به هروئین کاری زمان بر است و باید به صورت مستمر انجام گیرد، به همین دلیل افرادی که به تازگی ترک کرده اند باید به طور منظم به پزشک معالج خود مراجعه کنند، تا با کمک آنها بر وسوسه شدن برای مصرف دوباره غلبه کنند. همچنین در ادامه به بررسی راههایی می پردازیم که باعث می شود میل به مصرف دوباره تا حد زیادی کاهش پیدا کند:

مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک را قطع نکنید

اگر پزشک دارو هایی مثل بوپرنورفین را تجویز کند، باید تازمانی که پزشک معالج صلاح دیده است ادامه یابد. اگر به صورت خود سرانه مصرف دارو ها قطع شود، میل فرد به مصرف دوباره به شدت افزایش می یابد و فرد احتمالا به سمت مصرف دوباره می رود.

مشاوره و جلسات گروهی ترک اعتیاد هروئین را ادامه دهید

از آنجایی که تاثیرات هروئین بر روی مغز تا مدتها باقی می ماند؛ یک روز پر استرس کافی است تا فردی که تازه ترک کرده به مصرف دوباره هروئین گرایش پیدا کند، برای حل این مشکل از متخصص ها و یا از جلسات گروهی 12 قدمی استفاده کنید.

مراقب مصرف دارو های جدید باشید

برخی از دارو های مسکن مثل هیدروکودون یک از عواملی است که می تواند شما را دوباره به سمت مصرف هروئین بکشاند. افرادی که به تازگی مصرف هروئین را قطع کرده اند باید بسیار مراقب باشند، خصوصا در زمان هایی که بر حسب اتفاقی در بیمارستان بستری اند.

تفریحات سالم و دوستان پاک پیدا کنید

افرادی که ترک اعتیاد هروئین را تجربه کرده اند، تامدتی با احساس بد و تنهایی و خستگی و... دست به گریبان بوده اندپیشنهاد می شود که این افراد دوستهای جدید پیدا کنند و به تفریح و رفت آمد با آدم ها جدید و سالم بپردازد. یا اینکه می تواند کتاب بخواند، فیلم ببیند، پیاده روی کند و ... .

افرادی که به هروئین اعتیاد دارند، جان خود را کف دست گذاشته و قدر آنرا نمی دانند. مصرف هروئین کم کم هم از نظر ظاهری و هم از نظر باطنی فرد مصرف کننده را می خورد می تراشد و بدتر از آن فرد مصرف کننده را نسبت به خود بی اهمیت می کند. همین باعث می شود که فرد معتاد به هروئین آرام آرام به مت مرگ پیش برود.
اگر مشکل مصرف هروئین دارید به یاد داشته باشید که امروز ترک کردن، راحتتر از فردا ترک کردن است، پس همین الان با متخصصان ما در مرکز بستری ترک اعتیاد نگین تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.