شیره تریاک گرم است یا سرد


تریاک و مشتقات آن از دیرباز از دارو های پر کاربرد و موثر در پزشکی بوده اند. قدمت استفاده از تریاک به عنوان یک ماده دارویی و شفابخش به چند هزار سال می رسد و از حدود قرن دهم هجری مصرف آن به صورت قهوه خانه ای و خانگی گسترش یافته و مورد سوء مصرف قرار گرفته است. تریاک شامل مشتقاتی از قبیل شیره خشخاش ، عصاره ، و شیره تریاک است. شیره تریاک از جوشاندن سوخته تریاک و تریاک به نسبت 3 به 1 تهیه می شود.

شیره تریاک در طب سنتی

در طب سنتی از تریاک و شیره تریاک از آن دسته داروهایی هستند که فواید و مضرات فراوانی دارد. از مهم ترین خواص این دو ماده مخدر می توان خاصیت مسکن بودن در دردهای شدید را بر شمرد که از قدیم اطباء را محتاج به استفاده از آن کرده است. با این وجود به دلیل سمی و تریاقی بودن مضرات فراوانی را نیز به همراه دارد.
مصرف تریاک باعث ایجاد حس شادی و نشاط و نعشگی در انسان می گردد. مصرف تریاک اعتیاد آور است و ترک مصرف آن باعث بروز احساس نیاز به مصرف مجدد می گردد.

 طبیعت و مزاج شیره تریاک در طب سنتی

طبیعت و مزاج شیره تریاک در طب سنتی

در طبیعت و مزاج تریاک اختلاف بسیار زیاد است؛ اکثریت اطبا یونان آن را سرد و خشک ، اطبا هند آن را گرم و خشک و در طب سنتی ایران اکثر اطبا آن را سرد می‌دانند.
در طب سنتی ایران اعتقاد بر این است که مصرف تریاک به دلیل طبیعت سرد و خشک آن طبیعت بدن را به سمت سردی تغییر می دهد. به طور کلی افراد بر این نظرند که طبع مخدر تریاک سرد، اما طبع شیره تریاک گرم است.
با استفاده از شیره تریاک و گرم شدن مزاج، مویرگ های سطحی و منافذ پوستی بسته می شود و باعث هدایت و تجمع حرارت بدن به سمت درون بدن می شود. در نتیجه حرارت درون بدن افزایش می یابد و شخص به طور کاذب احساس گرمای بیش از حد طبیعی می کند.

اعتیاد به شیره تریاک در طب سنتی

این افزایش حرارت نیز بر روی عملکرد مغز تاثیر می گذارد و در نتیجه حالت فرح و نشاط و سرخوشی و نعشگی و احساس قدرت در انجام کارها در شخص افزایش می یابد. تداوم در استعمال تریاک و افزایش حرارت بیش از حد طبیعی ناشی از آن، سبب ضعف اعضای بدن مانند مغز و قلب و کبد شده وسلامت فرد دچار اختلال می شود. با مصرف مجدد و بیش تر تریاک برای جبران این حالت ها فرد دچار اعتیاد می شود.

 قطع مصرف شیره تریاک در طب سنتی

قطع مصرف شیره تریاک در طب سنتی

دانشمندان طب سنتی ایران اعتقاد دارند تریاک، شیره تریاک و مخدرهای طبیعی که سرد و خشک هستند، جزء داروهای سمی طبقه بندی می شوند. با مصرف شیره تریاک رطوبتی که به طور طبیعی در بدن جاری است منجمد شده و روان شدن آن ها در بدن کند یا متوقف می شود و با قطع ناگهانی یا کاهش مصرف به دلیل از بین رفتن عامل انجماد رطوبت در بدن، مجددا روان می شوند و علائمی مانند سنگینی در تنفس، ریزش اشک، آب ریزش بینی، عطسه بسیار، بی خوابی، درد مفاصل و دل پیچه و کاهش اشتها، درد کمر و درد پشت، سردرد و تب و اضطراب در شخص به وجود می آید.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.