ترک متادون با کونیدین

اعتیاد به متادون معمولا به این دلیل است که فرد ابتدا این دارو را به عنوان جایگزین زمان ترک هروئین یا ترک تریاک مصرف کرده است، ولی زمانی که ترک اعتیاد به وسیله متادون به صورت خودسرانه و بدون نظارت پزشک متخصص باشد شخص باید با اعتیاد به متادون دست و پنجه نرم کند. از طرفی زمانی که فرد برای ترک اعتیاد متادون تلاش می کند متوجه این موضوع خواهد شد که ترک اعتیاد به این دارو عوارض ترک یا اصطلاحا خماری بیشتری دارد و حتی گاهی برای فرد غیرممکن به نظر می رسد. مرکز بستری ترک اعتیاد نگین در این مطلب یک روش کاملا علمی و اصولی را به شما معرفی کند تا با استفاده از آن بتوانید ترک متادون با خماری بسیار کمتری داشته باشید.

 

داروی کلونیدین چیست؟

اولین بار داروی کلونیدین به عنوان یک داروی ضد انعقاد مورد استفاده قرار می گرفت تا این که بعد از تحقیقاتی که روی این دارو انجام شد متوجه شدند که تاثیر بسیار خوبی در درمان فشار خونی بالا دارد. چند سال بعد از این ماجرا پزشکان کشف کردند که کلونیدین به عنوان یک مسکن بسیار موثر در ترک اعتیاد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

ترک متادون با کلونیدین

روند ترک اعتیاد متادون با استفاده از کلونیدین چگونه است؟

دلیل تاثیرگذاری بالای کلونیدین این است که این دارو همزمان با این که عوارض فیزیکی ترک اعتیاد را کاهش می دهد، باعث می شود که میل به مصرف متادون در فرد کمتر شود. زمانی که شخصی اقدام به ترک اعتیاد متادون می کند نشانه هایی در فرد ظاهر می شود که با استفاده از کلونیدین می توان این عوارض را نیز کاهش داد. این عوارض و نشانه ها عبارتند از:

  • گرفتگی شکم و عضلات
  • آبریزش بینی
  • تعریق
  • تحریک پذیری و اضطراب بالا

طرز کار کلونیدین در بدن به این صورت است که وقتی به بدن وارد شد به گیرنده های مواد مخدر در مغز می رسد و فرد احساس نیاز کمتری به مواد مخدر خواهد داشت.

یکی از مزایای استفاده از این دارو که باعث شده این روزها بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، کمک به سم زدایی در زنان باردار‌ است. چرا که مصرف متادون در زمان بارداری خطراتی مانند اثر گذاری روانی را به همراه دارد که اثرات تا بزرگسالی با نوزاد همراه خواهد بود، در چنین شرایطی ترک اعتیاد متادون باید هرچه سریعتر انجام شود و از طرفی داروی کلونیدین تاثیر بسیار خوبی برای ترک اعتیاد متادون دارد.

ترک متادون با کلونیدین

خطرات ترک اعتیاد متادون با کلونیدین

خطرات استفاده از داروی کلونیدین زمانی مشخص می شود که فرد دوباره به مصرف مواد مخدر رو بیاورد. در چنین شرایطی شخص دچار مشکلاتی قرار می گیرد که به طور کلی عبارتند از:

  • مشکلات شدید برای افرادی که سابقه مصرف مواد مخدر با دوز بالا و سنگین داشته اند، که این مشکلات در افراد مختلف به صورت های گوناگونی ظاهر می شود.
  • تداخل های دارویی احتمالی که می تواند مشکلات شدیدی را به همراه داشته باشد، که برای مقابله با این مشکل اصلا نباید این دارو را به صورت خودسرانه مصرف کنید.
  • برای افرادی که بیماری های خاص یا شرایط بدنی خاص داشته باشند ممکن است مشکل ساز شود.
  • این خطرات وقتی افزایش می‌یابد که فرد بدون نظارت یک متخصص مجرب به طور شخصی تلاش می‌کند تا بدن خود را سم زدایی کند. به همین دلیل، درمان مبتنی بر نظارت یک پزشک گزینه‌ای است که احتمال موفقیت ترک اعتیاد مواد مخدر را افزایش می‌دهد.
  • مصرف همزمان متادون و کلونیدین ممکن است که خطرات زیادی را به همراه داشته باشد، پس هیچگاه خودسرانه مصرف این دارو را شروع نکنید و قبل از همه چیز با پزشک متخصص مشورت کنید.

زمانی که شما قصد ترک اعتیاد را دارید باید به یاد داشته باشید حتما در این راه نیاز به حامی و متخصص دارید تا هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی بتوانید شرایط ترک اعتیاد را پشت سر بگذارید. پزشکان متخصص، روانشناسان و مشاوران ما در مرکز بستری ترک اعتیاد نگین با یک تماس تلفنی در خدمت شما هستند؛ فقط کافیست که با ما تماس بگیرید.

 

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.