قرص ضد شیشه

شیشه نوعی ماده محرک بوده و به همین دلیل روش ترک آن با سایر مواد مخدر فرق دارد. این ماده محرک به قدری خطرناک است که حتی پس از ترک آن نیز عوارض آن تا سال‌ها باقی می‌ماند. از آن جایی که مصرف این ماده محرک موجب افزایش سطح انرژی می‌شود، در دراز مدت نیز این امر ادامه دار خواهد بود و همین امر بدن را دچار اختلال‌های شدید می‌کند. روش‌های زیادی برای ترک شیشه وجود دارد که در این مطلب قصد داریم تا روش دارویی آن را مطرح کنیم.

آشنایی با انواع قرص ضد شیشه

مصرف شیشه حتی در کوتاه مدت نیز باعث تغییرات شیمیایی اساسی در مغز می‌شود. شیشه در مغز اختلالات شدیدی را ایجاد می‌کند که سبب بروز رفتارهای نامتعارف از سوی مصرف کننده می‌شود. در برخی از موارد گزارش شده است که مصرف کنندگان شیشه علائمی نظیر هذیان و توهم‌های بسیار شدید داشته‌اند که به علت میزان بالای آن تشنج کرده‌اند. بنابراین، عوارض شدید مصرف شیشه موجب شده است تا روش‌های ترک آن بسیار سخت و پیچده باشد.علاوه بر این مصرف شیشه در افرادی که سابقه بیماری‌های روان پریشی داشته‌اند، می‌تواند روش درمان را از قبل پیچیده‌تر کند. لذا در هنگام ترک شیشه حتما به یکی از کمپ‌های معتبر و حرفه‌ای ترک اعتیاد مراجعه کنید. در این مراکز با حضور پزشکان، روانشناسان، مددکاران و کارشناسان ترک اعتیاد فرایند ترک اعتیاد به مراتب آسان‌تر می‌شود. به یاد داشته باشید که قبل از آغاز فرایند ترک اعتیاد از بیماران یک سری تست‌های مختلف گرفته می‌شود تا روش درمان بسته به شرایط روحی و فیزیکی آن‌ها اتخاذ شود.

درمان شیشه با دارو

دولت استرالیا اخیرا با کشف یک داروی موثر، سعی در درمان قطعی مصرف شیشه داشته است. این دارو که NAC نام دارد مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیز قرار گرفته شده است. البته، این قرص هنوز به تولید انبوه و مصرف عمومی نرسیده و تنها در حال طی کردن مراحل آزمایشی خود می‌باشد. بسیاری معتقدند که این دارو می‌تواند عوارض ناشی از مصرف شیشه را تا حد زیادی از بین ببرد و توهمات پس از ترک را به کلی درمان کند. اما، تا زمانی که این دارو به تولید انبوه برسد، بهتر است از داروی‌های تایید شده استفاده کرد.

قرص ب 2 یا بوپرنورفین

داروی ب 2 که از ترکیب آلکالوئیدهای خشخاش و تبائین تشکیل شده یکی از داروهای موثر در ترک اعتیاد به شیشه است. البته، این دارو نیز مانند متادون اعتیادآور بوده و موجب خماری فرد می‌شود؛ اما، خماری و نشئگی آن به مراتب از متادون کمتر است. توجه داشته باشید که مصرف این دارو و روش درمانی آن به صورت سرپایی بوده و حتما باید طبق دستور پزشک انجام شود.

ریتالین

ترک شیشه با ریتالین یکی از روش های پیشنهادی برای ترک اعتیاد به شیشه است.ریتالین یکی از داروهای معروف و پرمصرف است که از آن برای درمان شیشه استفاده می‌شود. این دارو جزو داروهای محرک بوده و گزینه مناسبی برای ترک مواد محرک نظیر شیشه و ال‌اس‌دی است. این داور از لحاظ ساختار شباهت زیادی با شیشه داشته و از همین رو برای ترک شیشه بسیار موثر است. شاید تصور کنید که ریتالین به دلیل شباهت با شیشه می‌تواند مغز را دچار اختلال کند اما، ریتالین برخلاف شیشه که اثرات تخریبی بر روی مغز دارد، خواص اصلاح کننده روی بیماران دارد.
به یاد داشته باشید که مصرف سرخود و بیش از اندازه ریتالین می‌تواند شما را به آن وابسته کند از این رو، حتما باید با دستور پزشک آن را مصرف کنید. متاسفانه، بسیاری از افراد با علم به این که مصرف ریتالین می‌تواند آن‌ها را در ترک شیشه کمک کند، اقدام به مصرف سرخودانه کرده و دچار حمله‌های قلبی و مشکلات فیزیکی شده‌اند.

قرص ضد شیشه

توجه داشته باشید که قبل از آغاز فرایند ترک شیشه حتما به یک کمپ ترک اعتیاد معتبر مراجعه کنید. در واقع کمپ‌های ترک اعتیاد با داشتن پزشکان و پرسنل مجرب بیماران را با بهترین شیوه‌های ممکن درمان می‌کنند. آن‌ها توان در برخورد با پرخاشگری‌ها و مقاومت‌ها از سوی بیماران را داشته و قادرند با چند جلسه مشاوره آن‌ها را آرام کنند.

خانواده‌ها بزرگترین حامی بیماران در پروسه ترک اعتیاد هستند و نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند. از آن جایی که درمان با دارو عوارض جانبی متعددی دارد، بهتر است در انتخاب داروهای درمانی حتما از پزشک و کارشناسان باتجربه مشورت بگیرید.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.