مدت زمان ترک شیشه در کمپ

متاسفانه با تمام مضراتی که برای مواد مخدر در دسترس وجود دارد و آگاهی به اثرات سو آن‌ها بر جسم و روح افراد مصرف کننده به طور مداوم استفاده از مواد اعتیادآور شدت بیشتری گرفته است. حتی در جامعه امروزی و با علم بر این موضوع که برخی از مواد مخدر حتی پس از ترک تاثیرات مخربی بر بدن فرد و روان خواهند داشت باز هم استفاده از این مواد با سرعت و میزان بیشتری اتفاق می‌افتد. شیشه به عنوان یکی از مخرب ترین مواد مخدر صنعتی، امروزه گریبان‌گیر بسیاری از افراد شده است. افرادی که در ابتدا صرف امتحان یک مخدر جدید به سمت آن گراییدند و اکنون اسیر این ماده مخدر هستند. شیشه به عنوان یکی از محرک‌ترین مواد مخدر‌هایی که در بازار وجود دارد، شناخته شده است . این ماده مخدر به سرعت می‌تواند تاثیرات سو ناشی از مصرف را روی فرد مصرف کننده نشان دهد. در هر صورت و با دلایل مختلف افراد بسیاری وجود دارند که برای مدت‌های کوتاه یا طولانی شیشه مصرف کرده‌اند که در هر صورت برای ترک شیشه باید اقدامات لازم را انجام دهند.  

مراحل مختلف و دوره زمانی ترک شیشه

در این مقاله به مراحل ترک شیشه و دوره زمانی مربوط به ترک آن خواهیم پرداخت:

  • پذیرش ذهنی: اولین گام برای ترک هر گونه مواد مخدری اعم از شیشه، پذیرش ذهنی برای ترک مواد مخدر است. به این معنا که شخص مصرف کننده بپذیرد و خواهان ترک اعتیاد باشد. افرادی که مصرف شیشه دارند به دلایل علمی دارای مشکلات ذهنی و مغزی خواهند شد. عملکرد سلول های عصبی دستگاه مرکزی به مرور تحلیل خواهد رفت و فرد حتی قدرت فکر کردن درست یا تصمیم گیری قطعی را نخواهد داشت. این یکی از دلایلی است که افرادی که شیشه مصرف می‌کنند به طور معمول به سختی به ترک آن اقدام خواهند کرد.
  • امکان‌پذیری ترک: در بسیاری موارد شنیده‌ایم که برای شیشه ترک قطعی وجود ندارد و فرد معتاد بعد از مدت کوتاهی پس از ترک به سمت مصرف خواهد رفت. در مورد سخت بودن ترک شیشه جای هیچ تردیدی نیست. اما اینکه آن را امری محال تصور کرد نادرست و غیر علمی است. ترک شیشه مانند هر مخدر دیگری امکان پذیر خواهد بود به شرطی که کاملا اصولی و در کلینیک‌های ترک اعتیاد و یا کمپ‌های معتبر انجام گیرد. وجود پزشک معالج و مشاور در سرتاسر زمان ترک شیشه و حتی پس از آن ضروری می‌باشد.

دوره زمانی ترک شیشه در کمپ

مدت زمان ترک اعتیاد به شیشه در کمپ

این موضوع که حتما ترک شیشه باید در کمپ یا کلینیک اتفاق بیفتد موضوعی حتمی می‌باشد. پس از اینکه فرد برای انجام عمل ترک آمادگی خود را اعلام کرد، دوره درمان زیر نظر پزشک و مشاور انجام می‌شود. اگر بستگان و نزدیکان فرد نیز از اعتیاد او باخبر باشند به لحاظ روحی و مراقبت‌های روانی پس از ترک برای فرد کمک کننده خواهد بود. در ترک شیشه مهم‌تر از ترک جسمی مرحله بعد از آن یعنی ترک روانی مطرح است که نقش به سزایی را در عدم بازگشت فرد به مصرف ایفا خواهد کرد.

در رابطه با دوره‌ای که فرد برای ترک شیشه در کمپ باید بگذراند، تخصص و برنامه‌ریزی بسیار تعیین کننده است. با توجه به اینکه فرد چه مدتی شیشه مصرف است و دوز مصرف او روزانه چقدر بوده پزشک معالج اقدام به درمان خواهد نمود. عوامل دیگری که در دوره درمان و ترک نقش تعیین کننده دارند سن، قوای جسمی، و شرایط روحی فرد می‌باشد. به طور معمول افراد مصرف کننده شیشه قبل از شروع درمان و پروسه ترک در چند جلسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا بهترین شیوه و دوره ترک متناسب با نیاز روحی و جسمی آنان اجرا شود.

برخی کمپ‌ها به دلیل استفاده نادرست از امکانات و نداشتن استاندارد‌های لازم، بعد از اینکه شخص مصرف کننده به لحاظ جسمی تا حدی سم زدایی شد، دوره درمان را کامل می‌دانند. دوره‌های 21 روزه و یک ماهه‌ای که برای ترک شیشه در نظر گرفته می‌شود به ندرت پاسخگو می‌باشد. شیشه به عنوان یکی از مواد مخدری که بعد از ترک جسمانی و سم زدایی فرد مصرف کننده را با چالش‌ها و لغزش‌های ذهنی مواجه می‌کند به دوره درمان بیشتری نیاز خواهد داشت. در کمترین حالت مدت زمان ترک، یک ماه را شامل خواهد شد و در موارد وخیم این زمان به 9 ماه و حتی یکسال هم خواهد رسید.
در هر صورت مشورت با پزشک معالج و عمل به توصیه‌های مشاور و ماندن در کمپ طبق نظر متخصصین در مدت زمان تعیین شده، ترک موثر و بازگشت‌ناپذیری را سبب خواهد شد.

نوشتن دیدگاه

در بیمارستان ما با بهترین کیفیت اعتیاد خود را ترک کنید پرسنل مرکز ترک اعتیاد نگین صبورانه شما را در مراحل ترک کردن این بیماری یاری می کنند.